Mustafa TERCAN - CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ


[email protected]

Camilerde yıllarca yaptığım gözlemleri mizahi bir dille paylaşmak istedim. Bu tespitlerimi facebook profil sayfamda paylaşmışım. Burada da paylaşayım. Buyurun:
smile ifade simgesi

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ:


1. FARZDAN ÖNCE: "CEMAAT ÖN SAFLARI DOLDURALIM" DİYE UYARI YAPAN AMCALAR: Bu amcalar imam tekbir getirmeden evvel ön saflardaki boşlukları hissedip cemaati uyarırlar. Misyonlarını hakkıyla eda edebilmek için imamdan epey sonra tekbir alırlar. Genelde arka safa yakın olurlar.


2. YANINDAKİNİ ÖN SAFDA BOŞALAN YERE İTTİREN AMCALAR: İlk gruptaki amcaların sahadaki elemanı gibidirler. Kendisi boşluğu doldurmaz ama yanındaki kişiyi ön saftaki boş yere göndermek için kolunun dirsek civarındaki kısımlarından hafifce sıkarak tutup ittirirler. En çok gençleri hedef seçerler. Yanınızda arkadaşınız, kardeşiniz veya babanız varsa istemeye istemeye öndeki boş alana gidersiniz. Ön saflarda da benzer dayılardan varsa zigzag çize çize imamın arkasına kadar ilerleyebilmeniz muhtemeldir. Sizden boşalan yanlarındaki alana da bir arkadaki saftan birini ısrarla çağırırlar.


3. TESPİH FIRLATAN AMCALAR: Bu amcalar da genellikle tespihlerin olduğu yerlerde konuşlanırlar. Tespih çekme faslı başlamaya yakın duvardaki çividen aldığı tespihleri nokta atışı ile en uzaktaki cemaate kadar atarak dağıtırlar. Bu işte uzmanlaşmış olanların sektirerek atış yapıp hedefine tespihi ulaştırdıklarını da gördüm. Bu amcalar tespih çekme faslı bittiğinde dağıttıkları tespihlerin yine aynı şekilde kendilerine atılmasını beklerler. "Geri atsam ayıp olur mu?" diye düşünmeden geri atabilirsiniz. Bu işin fıtratında var. wink ifade simgesi Bu amcalar tüm tespihleri topladığına emin olduktan sonra dua faslına geçerler.


4. ÇIKIŞTA "CAMİYE YARDIM" DİYEREK PARA TOPLAYAN HACI AMCALAR: Genellikle Cuma namazlarında farzdan sonra hemen kapı önüne önceden konulmuş masada camiye veya bilmem neredeki camii veya Kuran kursu inşaatına para toplarlar. Farzdan sonra hemen çıkabilmek ve kimsenin boş geçmemesini temin etmek için en arka safta namaz kılarlar. Görevleri imamın sola da selam vermesi ile başlar. "Ön safları dolduralım" diyen özgüveni yüksek amca ile aynı kişi olması muhtemeldir. Masaya serilmiş eski ve muhtemelen yeşil renkli kadifeli seccade üstünde ya da 30x40 ebatlarında ülker halley kolisi icinde para toplama işlemini gerçekleştirirler. Cebinizde para yoksa ayakkabı ile fazla oyalanmayın ve bu standı atlattıktan sonra az ileride ayakkabınızı bağlayın.


5. NAMAZDA GÜLEN ÇOCUKLARA KIZAN HUYSUZ AMCALAR: Genellikle Ramazan aylarında kılınan teravih namazlarında zuhur ederler. Çoğunun huysuz ve yaşlı olduklarını gözlemledim. Namazda gülen çocukları tespit edip selam verildiğinde azarlayarak camiinin asayişini sağladığını düşünürler.


6. AYAKKABISI KIYMETLİLER: Normal bir ayakkabısı vardır ancak sanki o vakit namazında çalınacakmış gibi korkarak ayakkabılığın ücra köşelerine ayakkabılarını adeta gizlerler. Bir yere koyduktan sonra birkaç metre ilerleyip döner bakarlar, içine sinmediyse daha güvenli olduğunu fark ettikleri başka yere taşırlar.


7. CUMA NAMAZINA KARTONLA GELEN ESNAF: Özellikle yazın Cuma günü şehir merkezindeki camiilere ezan okunmaya yakın ellerinde 1,5x1 m ebadında karton ile giderler. Gölge ve sakin yerlere kartonlarını sererler. Karton seccadeli iki esnaf arasında biraz sıkışmayla oluşacak boş yer ise, hutbe dinlenirken gelecek olan öğrenci ya da memur tarafından doldurulacaktır.

Bu Yazı Şimdiye Kadar 3648 Kez Okundu.

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

KAYBETTİK DEĞERLERİMİZİ

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

UN HELVASI

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 
 
 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi

© Copyright 2005 - 2021 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK