Ali YİĞİT - MALATYA'YA ULU CAMİ


pirceviz67@hotmail.com
MALATYA'YA ULU CAMİ
​Şehrimizde büyük bir selatin cami eksikliği yıllardır konuşuldu/konuşuluyor..
(Buraya bir parentez açıp şu notu ileteyim. Toplum Gönüllüleri ve Kardeşlik Platformu Başkanı Mehmet Doğan hocamızın Selatin Cami  eksikliğini sürekli gündeme getirdiğini her  platform da dile getirdiğini belirtmek isterim)
 Bir stadyum kadar gündeme gelmedi selatin cami eksikliği.Gündeme getirenler ise seslerini duyuramadılar.Malatya'ya yapılan 27 bin kişilik stadın koltuk  sayısının yeterli olmadığı günlerce konuşuldu.Ancak şöyle  15-20 bin kişinin aynı anda namaz kılacağı selatin cami eksikliği gündemimizi fazla meşgul etmedi.Stadyumun gecikmesi ve seyirci sayısının düşüklüğü sitemler edilerek gündemde kalmayı başarırken,  selatin cami eksikliği  dilden dile konuşulmadı bile..
Siyasilerimiz geciken stadyum için defalarca açıklama üstüne açıklama yaptılar.Ancak  şehrimizdeki selatin cami eksikliği   açıklamalarına  ben şahit olmadım. Olanlar varsa beni uyarabilirler.Elbetteki burada bir art niyet yoktur.Ama manevi değerlerimizi ayakta tutan camilerimiz için gerekli hassasiyetin oluşmadığını acı bir şekilde itiraf etmeliyiz. Yahya Kemal'in Ezansız semtler  yazısını okumanızı tavsiye ederim.
Yükselen gökdelenler arasında minareler görünmez, ezanlar duyulmaz oldu.
Camiler bir şehrin sembolleridir.Camiler manevi değerleri hatırlatan en büyük görsellerdir.
Yaptığım bu sitem ve serzenişin ardından, Şehrimize bir Selatin Cami  yapımı için gerekli adımların atıldığını sevinerek söylemek isterim.
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR'ın gerek STK toplantılarında gerekse vatandaşla yapmış olduğu toplantıların bir çoğuna iştirak ettim. En son 15 gün önce  Malatya Birlik Vakfı  irfan sohbetlerinin konuğu olan Ahmet ÇAKIR'a Selatin Cami konusu yine soruldu.Ahmet ÇAKIR cami projesinin hazır olduğunu bir hayır sahibinin arandığını söyledi.Buraya bir nokta koyup, Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ'ın Malatya ziyaretine dönecek olursak Selatin Cami konusu tekrar gündeme geldi.Bekir BOZDAĞ Malatya'ya büyük bir ulu  Cami yakışır sözüyle birlikte Ahmet ÇAKIR  Cami projesini Bekir BOZDAĞ'a sundu.Gerekli destek sözü alındı Bekir BOZDAĞ'dan..Yani Selatin Camisi için önemli bir adım daha atıldı sanırım.
Malatya halkı bu camiyi yapar..
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR'ın cami projesi hazır hayır sahibi bekliyoruz sözüne istinaden ben de diyorum ki; Malatya halkı bu camiyi yapar..
Önemli olan cami  yer tespitinin yapılması ve temelinin atılmasıdır.Yani yetkililer bir adım atsınlar gerisi gelecektir Allh'ın izniyle..
Hatırlarsanız   eski Malatya valisi  Halil İbrahim DAŞÖZ, öğrencilerden toplanan bağışlarla 91 bin dev öğrenci projesiyle bir okul yaptırmıştı.Sadece öğrenci bağışı ve vatandaş desteği ile yapılmıştı bu okul..
Yapılacak Selatin Camisi için de başlatılacak kampanya ile cami yapılabilir.
Proje başlasın bir bakarsınız üç dört iş adamı bir araya gelir yapımını üstlenir veya  bir cami fonu oluşturulabilir.
Oluşturulacak olan Selatin Cami fonu ile  resmi kurumlarda çalışanlar,STK, Vakıf,Dernek,İş adamları, siyasetçilerimiz,belediyeler ve vatandaşların  bağışları bu fonda toplanır.Eminim Malatya halkı konuya duyarsız kalmayacaktır.Benden de bir tuğla diyecek binlerce hayır sahibi çıkacaktır. 
Haydi Bismillah diyerek ,Selatin Camisinde benimde bir tuğlam olsun kampanyasını başlatırsak gerisi gelecektir Allah'ın izniyle..
Bu Yazı Şimdiye Kadar 1103 Kez Okundu.

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

MALATYA'YA ULU CAMİ

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

KERNEĞİN SUYUNUN AKIŞI GÜZEL

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 
 
 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK