Malatya'mız > Yeşilyurt Dalbastı KirazıMalatya'nın kayısısından sonra kirazı da nam salmaya başladı..İlimizde daha çok Yeşilyurt, Gündüzbey, Tecde, Yakınca kasabalarında yetiştirilen dalbastı kirazı meşhurdur. Son yıllarda Malatya'nın kirazının kalitesi keşfedildikten sonra meyve yurtdışına ihraç edilmeye başlı..


Dalbastı kirazı, lezzeti iriliği ve uzun süre dayanıklı olması nedeniyle daha çiçek döneminde alıcı bulmaya başlıyor.

İç piyasaya ve ihracata yönelik üretilen bu kiraz, Avrupa ve ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki firmalar tarafından alıcı buluyor.Bu işin ihracatını yapan firmalar, dayanıklı ve hormonsuz elde edilen erik büyüklüğündeki Malatya kirazlarına yurt dışından yoğun talep olduğunu belirtiyorlar..

Yeşilyurt ilçesinde, kirazımızın tanıtımı amacı ile her yıl geleneksel olarak düzenlenen kiraz festivalimiz vardır.Tecde'ye 4 km,Malatya'ya 9 km mesafedeki Yeşilyurt ilçemizde düzenlenen festivalin birinde en iyi kiraz yarışması da yapılıyor..

Aşağıdaki resimde,kiraz festivalindeki "En İyi Kiraz" yarışmasında çiftçilerimizin organik olarak yetiştirdiği DALBASTI Kirazlarından bir kesit :


Bu arada birçok ünlü şahsiyetleri gibi en iyi kirazları da yetiştiren 44 plakalı Malatya'mız ne yazık ki bu ürünümüzün pazarlama ve ihracatını 45 plakalı Manisa'ya kaptırmış gözüküyor..Bununla ilgili haber aşağıda..

____________________________________________________________

ALASEHIR'IN ARACILIGI..

 Ihlas Haber Ajansi'nin Manisa-Alasehir mahreçli bir haberinde, Malatya'nin dis pazara yas ürün sunma konusundaki eksigini bir kez daha gündeme getirdi. Habere göre;Meşhur Malatya kayisisi ve Malatya dalbasti kirazi da Alasehir'de islenip paketlendikten sonra, yurt disina gönderiliyor.

IHA'nin konuya iliskin haberi de söyle:

Malatya'da özellikle dis pazara yönelik yas ürün satisi konusunda entegre bir tesisin olmamasina karsin, Manisa-Alasehir'deki bir firma; Malatya kayisisi ile dalbasti kirazini yas olarak isleyip- paketleyip Avrupa pazarina gönderiyor.

Yaklasik 70 bin ton olan Türkiye kiraz rekoltesinin 35-40 bin tonu ihraç ediliyor. Ihraç edilen kirazin ise neredeyse tamami Alasehir'de islenerek ihraç ediliyor.

Alasehir'de faaliyet gösteren Günaydin Ithalat-Ihracat firmasinin Teknik Sorumlu Müdürü Metin Altin, konu ile ilgili bilgi verdi. Altin, "Türkiye'de kiraz üretiminin yapildigi Kemalpasa, Malatya, Isparta, Afyon, Iznik, Keçiborlu, Bursa, Amasya gibi bölgelerden toplanan kirazlar Alasehir'deki isletmelere getirilerek ihracata hazir hale getirilip buradan ihraç ediliyor.

 Sadece bizim isletmeden geçen yil yaklasik 7 bin ton kiraz ihracati yapildi.Alasehir yas sebze ve meyvede Türkiye'nin ihracat merkezi haline geldi. Alasehir'de islenen kirazlar basta Almanya olmak üzere Ingiltere, Fransa, Danimarka, Holla ve diger Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

Malatya'dan getirilen kayisi ve kiraz gibi yas meyveler, Manisa'nin Alasehir ilçesinde, yurt disi pazarina sunulmak üzere islenip paketleniyor..

10 Temmuz 2005 Pazar - iha-malatyahaber.com

___________________________________________________________________

KİRAZ HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER..

Sinonimi : Akşehir Napolyonu, Malatya, Dalbastı

Kökeni : Allahdiyen’den alınmıştır,muhtemelen yabancı kökenli çeşittir.

Gelişme özellikleri : Kuvveti yaygın dalı gelişir. Çok sağlıklı ağaçlar meydana getirir.

           Meyve özellikleri :

Sınıf : Bigarreau

Olgunluk zamanı : Kirazların beşinci haftası,geç

Meyve sapı : İnce,48.625mm. uzunluğunda, geniş ve orta derinlikte.

Şekil : Geniş kalp.

İrilik : Çok iri,8.179g. ağırlığında, eni 25.99 mm,boyu11.01mm.

Renk : Parlak koyu kırmızı

Meyve eti : Çok sert,gevrek,sulu, çok lezzetli,çok iyi kalitelidir.

Net et ağırlığı : 7.645 g. dır.

Çekirdek : Çok iri, 0.391g. ağırlığında, ete çok az bağlı, eni 9.36mm.boyu 11.01mm.

Dölleyicileri : Kendine kısır olup dölleyicileri starks gold (sarı kiraz), Merton late, lambert.

Diğer özellikleri : Ülkemizde çok yaygın ve çok kabul edilen bir çeşittir. Bakteriyal kansere dayanıklı gözükmekte ve çok geç çiçeklenmektedir. Hiç meyve çatlaması yapmaz. Net mezokarp oranı 14.31 olup,yola çok dayanıklıdır.

Besinler

Birim

Değer

Kalori

kcal

70

Protein

g

1,3

Yağ

g

0.3

Karbonhidrat

g

17,5

Demir

mg

0,4

Sodyum

mg

2,0

Kalsium

mg

22,0

Fosfor

mg

19,0

A vitamini

iu

110

B6 vitamini

mcg

0,032

C vitamini

mg

10,0

Potasyum

mg

191,0


 

Malatya'mız

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 
 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK