Malatya'nın Geçmişi Üzerine...

Mustafa TERCAN hocamızı hepimiz tanıyoruz. Malatya’nın merkez bağ köylerinden Tecde”li Hacı Hikmet TERCAN'ın oğludur.


Tecde bizim efsanelerimize göre Seyit Battal Gazi nin babası Atabeğ’in  şehit düştüğü köydür.

Kelimelere baktığımızda yer isimlerinin Oğuz- Bozok Toplar kolu Türkçesi olduğu Z ve Ğ harfleri yoğunluğu taşıdığı görülecektir. Bağruzu ,Banazı Beğlerderesi , Beğdağı, Kündübeğ Atabeğ, Çarmuzu,Bağbuzu, Toyğar , Eğribük, İzoğlu.. Malatya’ da ki lakaplara baktığımızda da birebirine benzediği görülecektir.

Malatya ahalisi orta Asya Horasanından Hazara yerleşik “bozok” lardır.
625 – 630 Hz. Resulullah’ın  İslam’a davet mektubuyla İslamiyet’i kabul etmiş en savaşçı Türk boyudur.  Habibullah (s.a.v) in İslam a davet mektuplarını tetkikle bunu anlıyoruz.

   625 ten – 1071 re gelinceye kadar Anadolu’da fethi tamamlamışız. ,büyük kalelere girilememişti. Bu da Bizansın yıkılmasını erteliyordu. 1071 Malazgirt Meydan Savaşıyla girilememiş kalelerin fethi tamamlanmıştır.


Sümerlerden beri sarı parlak bal anlamına gelen Malatya ismi değişiklerle bu şekli devam ettirmiştir.

   Malatya’nın  kutsallığı seyitler, sahabeler, toprağı olmasındır. Ayrıca çok derin, etkileyici bir işaret daha var: Hadiste Fırat'ın  Seyhan ve Ceyhan’ın cennetten kaynaklığı bildiriliyor. Bunun anlamı şu: kıyamete kadar bu üç su azalmayacak, kurumayacak, temiz kalacak, İslam toprağında kalacak.. Bu üç nehrin kaynağını araştırdığımız  da Malatya dan doğduğunu görüyoruz. Halbuki diğer akarsular azalacak,kuruyacak ,yerin derinliklerine iklim değişiklikleriyle çekilecek görünüyor…

   Malatya Anadolu da ilk Türk İslam başkentidir. Avasımı’ın merkezidir.
Malatya da ki isimlerin %90 nı Ahmet, Mehmet, Bekir, Ömer, Osman, Ali, Hasan, Hüseyin, Vahap, Turan, Bayram.  dır. Zira Resulullah’ tan öğrendikleri ve aldıkları İslam ı yaşamışlardır.

   Arap iktidar kavgasına girmiş İRAN bulaşmıştır. Türk boylarından da bulaşanlar daha çok Azeriler olmuştur. Anadolu fethine ve İslam'ın yayılmasına kendini adamış olan Oğuz-Boz ok’lar ki bunların ilk yoğunlaştıkları yer Malatya’mızdır.

   625 ile 1071 arasındaki zaman içinde büyük kaleler hariç bütün Anadolu topraklarını ele geçirmişlerdir.Alaaddin Keykubat  iki yıl Eğri bük kalesinde hapis yatmıştır.Bir Malatyalıdır.Konya”yı  ,Sinop”u ,Alanya”yı fethetmiştir.Başkenti Konya’ya  taşımıştır.Anadolu’nun fethi Malatya nın fethiyle olmuştur.

Bu gün Türkiye Türk yurdu ise varlığını Malatya ya borçludur.Seyit Battal Gazi  her ulusun tarihinde destanlarında,hikayelerinde edebiyatlarında vardır ve Malatyalıdır ve Türk Kahramanıdır ve Anadolu’nun tartışmasız ilk ve en büyük fatihidir.

  Demek ki Malatya demek Türkiye demektir.Yazımızın yokluğundır ki Araplardan yazı alıp kitaplara adımızı kazıyana kadar bilinmez bir efsane olarak dünyanın bütün yazılı kaynaklarında kendimizden söz ettirmişiz.

  Tarihi bilmeyenler Malatya’nın da Malatyalıların da değerini anlayamazlar.Onların  az da olsa varlıklarına tanık olduğumuzda Mustafa Tercan hocamız gibi donup kalıyoruz.Ben bu vesile ile Hocama da sayın hemşerilerime de selamlarımı sunuyorum.

Av.Yaşar Metehanoğlu

 

Reklam

 

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

MALATYA'YA ULU CAMİ

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

KERNEĞİN SUYUNUN AKIŞI GÜZEL

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Bu yazı 18.12.2010 tarihinde eklendi. Şimdiye kadar 4562 kez okundu.
 
Tüm yazının telif hakkı MalatyaTecde.Net'e aittir...

 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK