Çanakkale Savaşından Şehit Mektubu


Bir Şehidimizin Son Sözleri

 2 Haziran 1916'da Kolağası (Yüzbaşı) Mehmed Tevfik, Çanakkale Harbi'nde bir İngiliz mermisi ile yaralanmış ve şehid olmadan önce şu mektubu yazmıştı:


Ovacık yakınlarındaki Ordugahtan 18 Mayıs 1331 Pazartesi (1916)


Sebeb-i hayatım, feyz-i refikım,
Sevgili babacığım ve valideciğim,
Arıburnu'nda ilk girdiğim müthiş muharebede sağ yanımdan ve pantolonumdan hain bir İngiliz kurşunu geçti.Hamdolsun kurtuldum.Fakat, bundan sonra gireceğim muharebelerden kurtulacağıma ümidim olmadığından, bir hatıra olmak üzere, şu satırları yazıyorum.

Hamd ü senalar olsun Cenab-ı Hakk'a ki, beni bu rütbeye kadar ulaştırdı. Yine mukadderat-ı ilahiyye olarak beni asker yaptı. Siz de ebeveynim olmak dolayısıyla,beni vatan ve millete hizmet etmek için nasıl yetiştirmek lazımsa öylece yetiştirdiniz.Sebeb-i feyz-i refikım ve hayatım oldunuz. Hakk Teala Hazretleri'ne nihayetsiz hamd ve sizlere sonsuz teşekkürler ederim.

   Şimdiye kadar milletin bana verdiği parayı bugün hak etmek zamanıdır. Vatanıma olan mukaddes vazifemi yerine getirmeye çalışıyorum.Şehidlik rütbesine kavuşursam, Cenab-ı Hakk'ın en sevgili kulu olduğuma kanaat edeceğim. Asker olduğumdan, bu her zaman benim için pek yakındır.Bu dedelerimize iyi bakın;yaşlı analarını,yüzüne bakmaya doyamadığı hanımlarını geride bıraktılar,geri dönmeyeceklerini bile bile..
Fotoğrafta gördüğümüz birçok yiğit,Alem-i İslam'ın son karakolu düşmesin diye toprağın kara bağrına düştü..

Sevgili babacığım ve valideciğim! Gözbebeğim olan hanımım Münevver'i ve oğlum Nezihciğimi önce Cenab-ı Hakk'ın sonra sizin himayenize bırakıyorum. Onlar hakkında ne mümkün ise lütfen yapmaya çalışınız. Servetimizin olmadığı malumdur. Mümkün olan fazla bir şeyi isteyemem. İstersem de boşunadır.Refıkama(hanımıma) hitaben yazdığım kapalı mektubu lütfen kendi eline veriniz! Tabii ağlayıp üzülecek; teselli ediniz. Allah Teala'nın takdiri böyle imiş. İsteklerim ve borçlarım hakkında refıkamın mektubuna koyduğum deftere ehemmiyet veriniz! Münevver'in hafızasında veyahut kendi defterinde kayıtlı borçlar da doğrudur. Münevver'e yazdığım mektubum daha geniştir. Kendisinden sorunuz.

   Sevgili baba ve valideciğim! Belki bilmeyerek size karşı birçok kusurlarda bulunmuşumdur.Beni afvediniz! Hakkınızı helal ediniz! Ruhumu şad ediniz! İşlerimizin düzeltilmesinde refıkama yardımcı olunuz!Anzak koyu / 1915


Anzak koyu / 2010

Sevgili hemşirem Lütfiyeciğim!

   Bilirsiniz ki,sizi çok severdim.Sizin için gücümün yettiği nispette ne yapmak lazımsa isterdim.Belki size karşı da kusur etmişimdir.Beni affet,mukadderat-ı ilahiyye böyle imiş.Hakkını helal et,ruhumu şad et ! Yengeniz Münevver Hanımla oğlum Nezih'e sen de yardım et !

   Ey akraba ve dostlarım,cümlenize elveda ! Cümleniz hakkınızı helal ediniz ! Benim tarafımdan cümlenize hakkım helal olsun ! Elveda,elveda ! Cümlenizi Cenab-ı Hakk'a tevdi ve emanet ediyorum.Ebediyyen Allah'a ısmarladık,sevgili Babacığım ve Valideciğim...


Oğlunuz
Mehmed TEVFİK

 

Reklam

 

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

MALATYA'YA ULU CAMİ

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

KERNEĞİN SUYUNUN AKIŞI GÜZEL

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Bu yazı 14.12.2010 tarihinde eklendi. Şimdiye kadar 3122 kez okundu.
 
Tüm yazının telif hakkı MalatyaTecde.Net'e aittir...

 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK