YAZ KALBİNE EY YOLCU, ADIM "BETON" BENİM..!


Yaz kalbine ey yolcu, adım “Beton” benim!

Tecdem

Pembem, yeşilim, tadım, kokum müjde benim…

Altın yemişiyle dalları secde benim…

Diller derler ki: “Malatya’nın gözbebeği”

Yaz kalbine ey yolcu, adım Tecde benim.

                                          Arif Nihat ASYA


 
Bir ayva ağacının dibine oturup konuştuğunuz, dertleştiğiniz oldu mu?

Gövdesini sevdiğiniz, iki dalın arasında yatıp uyuduğunuz oldu mu? Ağaçların dili yok, hiç konuşmaz, sizi anlamaz, canı yok mu sanırsınız?Sizi hissetmez, size cevap vermez mi sanırsınız?

Alize rüzgârlarının esintisi eşliğinde kuşların kanatları gibi çırpınan yaprakların her hışırtısı hangi ninnileri terennüm eder, duyar mısınız?

Peki, bir ağacın dalını hafifçe eğip koynunuza alarak sevdiğiniz oldu mu? Bir yaprağı koparıp dilinizle ıslattıktan sonra alnınıza yapıştırdınız mı? Ya da yine bir yaprağı kopartıp okumakta olduğunuz bir kitabın arasına koydunuz mu?

Ya da bir şeftali ağacının gövdesine yaslanıp sarhoş(sermest)oldunuz mu?

Gölgesiyle size serinliği yaşatan, bütün kollarını açıp sizi kucaklayan bir söğüt ağacının ne kadar misafirperver olduğunu bilir misiniz? Dallarını yerlere kadar bırakıp, önünüzde eğilen, size sonsuz saygı duyan söğüt ağacını?

Ya kovuğunda sevimli sincapları barındıran ceviz ağacı? Yeşil ve iri yapraklarıyla size selam duran ceviz ağacını?Sizler ibadet eder, zikir çeker de onlar Yaratıcıya boyun eğmezler mi? Siz aç kalınca ağlar da onlar gözyaşı dökmezler mi? Hele bir onları susuz bırakın, bakın bakalım yaprakları nasıl solar, dalları nasıl da merhamet dilenircesine yerlere eğilir.

Sağlığın ve zenginliğin menşei ağaçları kestiğinizde, aslında siz huzurun köküne balta vuruyorsunuz demektir. Ah bir anlasanız ve bilseniz…

Sizi gidi ağaç katilleri, sizi!

************

Ağaçsız kalan toprağın erozyonla kaybolup gittiği söylenir, bilir misiniz ki, asıl erozyona uğrayan ağaçsız kalan insan ruhudur. Ağaçlar kesilince toprak kayar evet ama en önemlisi duygular gider, şiir gider, edebiyat gider, ruh gider, can gider, hayat gider.

Malatya’nın tarihiyle özdeşleşmiş, meyve ağaçlarıyla ünlü Karakavak, Çilesiz, Tecde, Barguzu (Bostanbaşı), Kilayik (Yakınca)’da imar düzenlemesi adı altında yapılan katliamı ve vahşeti gördükçe içim sızlar, yüreğim “cız” eder. Ruhum halim bozulur da bozulur. Her sabah kahvaltı için cam kenarına oturduğumda, bir yıl öncesine kadar ta Gündüzbey’e kadar uzanan uçsuz bucaksız meyve bahçelerinin yerine şimdi mantar gibi biten 12 katlı iğrenç ve korkunç binaları gördükçe yüreğim param parça olur.

Bilaistisna her sabah beddua eder dururum buraları imara açan çok değerli yöneticilerimize… Bahçelerin içinde gizlediği ve yaşattığı o güzelim kültüre, edebiyata, geleneğe, hayat tarzına kasteden çok muhterem yetkililere… Gelecekte buraları tarih kitaplarında görecek olan nesillerin adına utanç duyarak, bunlara engel olamamanın ezikliğini yaşayarak söylenip duruyorum kendi kendime…Rüzgârı susturdunuz, kuşların sesini kestiniz, dereleri yok ettiniz, suları çektiniz, ruhumuzu, kültürümüzü, gökyüzünün maviliğini, yeryüzünün yeşilliğini sattınız…

Ey Arif Nihat Asya! Tecden yok artık, bemben yok, tadın yok, kokun yok artık! Altın yemişiyle dalları secde etmiyor artık! Diller demiyor “Malatya’nın gözbebeği” artık!

Senin şiirini de sattılar, imara açtılar, ne yazık ki!

Yaz kalbine ey yolcu, adım “Beton” benim!
 

Alişan HAYIRLI
Karar Gazetesi Yazı İşleri Müdürü
 
Haber 26.4.2011 tarihinde eklendi. Şimdiye kadar 3914 kez okundu.
 

Gönderen : Hatice Tüfenkci 26.4.2011 15:50:31
   
Yorum : : Alişan Bey, Kültür ve yeşil katliamını o kadar güzel ifade etmişsiniz ki, üstüne bir ekleme yapmak çok zor... Malesef mevcut belediye dönemi yeşilin ve doğanın en çok tahrip edildiği bir dönem. Şahnahan çayının içler acısı durumu ortadayken şimdi de binlerce ağacın katline "imar planı-şuyu çalışması" kılıfıyla cevaz verdiler. Kültür, bitki örtüsü, ekosistemdeki binlerce çeşit canlı grupları geri dönüşü olmayacak şekilde yok olacak. Neden haklılar en az haksızlar kadar cesaretli olmuyor, haklarını aramıyor, hesap sormuyor... Neden...?
 
 

Gönderen : Selami Yücel 4.5.2011 13:54:45
   
Yorum : Malatya'nın en güzel bölgelerinden ve sayfiye yeri olabilecek derecede güzel yerlerinden biri yanlış planlama ve menfaat açısından bitiyor. Halbuki bizler o yerlerde torunlarımızın da yeşillikler arasında yaşamasını arzu ederdik. El oğlu suları ve doğayı yaşatıyor. Bizler de yok ediyoruz. Bu satırlar ileride tarihte yerini alacak. Alişan Kardeşim'de mükemmel yazmış. Sağ olsun.
 
 

Gönderen : Selami Yücel 4.5.2011 14:01:01
   
Yorum : Bu yazıynın Tecde sitesinde yer alması çok önemli. Çünkü: Tarihte bu belgeler ve yazılar sorgulanacak.Tecde'nin bizim zamanımızdaki ortamında torunlarımızın da yaşamasını isterdik. En azından Tecde Turizm açısından tabii varlığını koruyabilirdi. Belki de o zaman herkes daha mutlu olurdu. Alişan Hayırlı güzel yazmış. Resimler de güzel. Haydi hayırlısı. Malatya herhalde gımılamıyı.
 
 

Gönderen : Selami Yücel 4.5.2011 14:09:33
   
Yorum : Tecde hakkındaki yazısından dolayı Alişan Kardeşimi kutlarım. Banim görüşümle bire bir eşleşen görüşü paylaşmış. Resimler ve yazı da çok güzel. Tarihte yerini alacaktır. Malatya'nın Tecdesi olduğu gibi korunsa idi tüm Tecdeliler bundan menfaat sağlayacak ve bir araya geleceklerdi. Ama onlar kısa yolu herhalde tercih ettiler.??? Hayırlısı olsun. Av. Selami Yücel
 
 

Sayfa : [ 1 ]
 

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

MALATYA'YA ULU CAMİ

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

KERNEĞİN SUYUNUN AKIŞI GÜZEL

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Tüm haberlerin telif hakkı MalatyaTecde.Net'e aittir...

 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK