KARAKAVAK MAHALLESİNDE HUZURSUZLUK..!


45 yıllık Karakavak Mahallesi’nde şuu çalışmaları adı altında araziler paramparça ediliyor. Hak sahibi olmayan kişiler alanlara birden ortak ediliyor. İstimlak konusu ise yıllardır söylenen ve hizmetin gelmesini engelleyen bir diğer sorun.

Malatya merkeze bağlı 18 bin nüfusu ve 7 bin seçmeni bulunan Karakavak Mahallesi, düzgün yapılamayan şuyulırma ve gelmeyen hizmetler nedeniyle köy gibi kaldı. Yolların çok dar olduğu mahallede okul, altyapı, kaldırım, üstgeçit, doğalgaz, temizlik ve güvenlik bulunmuyor. Evlerin çoğunda fosseptik çukur kullanılıyor. Sürekli istimlak edileceği söylenen mahallede ilginç olayların döndüğünü söyleyen mahalleli, mahallede oturmayan zengin kişilerin arazilere ortak yapıldığını iddia ediyor. 100 dönüm arazisi olan kişiye şuyulırma sonunda 21 dönüm tarla kalması da diğer ilginç olan olaylardan biri. Mahalle sorunlarıyla ilgili Karakavak Mahallesi Muhtarı Alaaddin Boyraz ile esnaflar ve mahalle sakinleri açıklamalarda bulundu.


“ZENGİNLER ORTAK EDİLDİ”


Karakavak Mahallesi Muhtarı Alaaddin Boyraz, mahallede okul, sağlık ocağı yol gibi birçok sıkıntının olduğunu belirterek şunları kaydetti: “ İki yıldır Karakavak Mahallesi muhtarıyım. Karakavak Mahallesi’nin 18 bin nüfusu 7 bin seçmeni var. Sıkıntılarımız saymakla bitmez. Mahallede okul sıkıntısı var. Malatya’ya ilk atığında Vali Ulvi Saran’a okulumuzun çok eski olduğunu ve okulda bir tuvaletin olmadığını öğrenci ve öğretmenlerin mağdur olduğunu söyledim, bana güldüler. Bana orası neresi diyorlar.

O kadar başvurularımıza rağmen bir sonuç alamadık. En son bir işadamının okul yaptıracağını söylediler, bekliyoruz bakalım okul yapılacak mı?”“BURASI KÜÇÜK FİLİSTİN’DİR”

Malatya’nın milletvekillerinin Malatya için ne yaptıklarını merak ettiğini belirten Boyraz, “Malatya’nın 7 tane milletvekili var. Bir gün demediler gidelim bakalım bunlar ne yapıyor? Ne sıkıntıları var? Bir Fuat Ölmeztoprak geldi. Başka hiç kimse gelmedi. Bunlar aza bile olamayacakken, parti ayağına milletvekili seçilmişler, ceplerini daha çok doldurmak içindir. Mahallede şuu çalışması yapılsın karşı değiliz. Ancak yapılacak şuu adil yapılsın. Burada fakir fukarayı, garibanı mağdur etmeden, elindeki malı da zenginlere dağıtmadan yapsınlar.

Mahallede bir yer sahibi olmak isteyen zenginler, mahalledeki fakir fukaradan ne istiyorlar anlamıyorum. Şuyulırmadan mahalle dışından zengin kişiler buraya ortak edilmiş. Bu neyin nesidir? Mahalleyi hiç bilmeyenler buradan nasıl arsa sahibi oluyorlar? Burada ne işler dönüyor? Mahallede bir türlü yapılamayan şuyulırma çalışması yüzünden ben mahalleye küçük Filistin diyorum. Niye mi? Burada kimse arsasını satamıyor. Kimse evini yapamıyor. Yol yok, yapılmıyor. Belediye arabası yok, gelmiyor. Altyapı yok. Şuu ile işgale de uğruyoruz. Malımızı başkasına veriyorlar. Onun için de burası küçük Filistin’dir”“BELEDİYE OTOBÜSÜ GELMİYOR”

Muhtar, mahallede ulaşım sıkıntısı olduğunu belirterek şunları söyledi: ”Malatya Belediyesi Kale’ye bile araba gönderiyor. Şimdi dışardan gelsen ne kadar güzel her tarafta ulaşım var. MAŞTİ’nin karşısında Malatya’nın batı girişinde bulanan mahallemin arabası niye yok? Çift şeritli yol yapıldı. Hemen üst tarafta benim evime gidecek yolum yok.

Topsakal Caddesi’nde 450 hane, anaokulu, engelli okulu, ilköğretim okulu var.

Mahalleye günde yüzlerce insan girip çıkıyor. Ancak bir belediye arabası yok.

Mahalle sakinleri akşamları Ankara yoluna çıkıp çocuklarını bekliyorlar, peki bunların suçu ne soruyorum sizlere?”“SAĞLIK OCAĞI AHIRDI!”

Boyraz, şu a hizmet veren sağlık ocağının eskiden hayvan ahırı olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Mahallemde bir sağlık ocağı şart. Şu a faaliyet gösteren sağlık ocağı eskiden ahır olarak kullanılan bir yerdi. Daha sonra yapılan düzenlemeyle sağlık ocağına dönüştürüldü. Belediyecilik yolları yama yaparak yapılmaz. Belediyeye kaynak olarak İmar Bankası’ndan gelen para benim param.

Ya paramı versinler ya da mahalleme hizmet etsinler. Mahallede altyapı yok, bundan dolayı birçok aile foseptik çukuru kullanıyorlar. Mahallede bir yangın çıksa itfaiye aracının girebileceği bir tek sokak bile yok.

MAŞTİ’nın önünde yapılacağı söylenilen üstgeçit biraz daha yukarı Fen Lisesi’nin önüne yapılsa oradaki öğrenciler daha rahat karşı tarafa geçebilirler.”"EDİLECEKSE EDİLSİN ARTIK"

38 senedir Karakavak Mahallesi’nden oturan 59 yaşındaki Hacı Özdoğan, mahallenin bu kadar bakımsız ve geri kalmasının en büyük nedeninin belediyenin bir türlü karar veremediği istimlâk kararı olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Belediye 1983 yılından beri buraları istimlâk edecek. İlk başta spor kompleksi olarak düşünülen alan daha sonra cezaevi alanı olarak istimlâk edileceği söylenildi. Bir iki sene geçmedi fuar alanı olarak istimlâk edildiği söylenildi. O da yapılmadı. Şimdi de yeşil alan diye istimlâk edildiği söyleniliyor.

Ortada ne istimlâk var. Ne de bir hizmet var.  Bari bıraksalar biz evlerimizde ya da arsalarımızda bir inşaat çalışması yapalım. O da yok. Bu şekilde muallâkta olduğu için de ne doğru dürüst yolumuz var, ne bir altyapımız var. Bizleri çok mağdur ettiler.”


Özdoğan, mahallenin sorunlarının çok fazla olduğunu, en başta gelen sorununun ise şuu çalışması olduğunu belirterek, “Şuu ve imar sorunu mahallenin en büyük ve en önemli sorunudur. Mahalle ikiye bölünmüş. Yol üstünde kalan kısımda şuyulırma sorunu olmadığı için altyapı doğalgaz her şeyi yapıldı. Hiçbir sorunu yok. Yol altında kalan kısımda ise şuyulırma sorunu olduğu için ne doğalgaz var, ne yol var ne de kaldırım var. Hepsinin sebebi şuu ve imar sorunudur” dedi.

Belediyenin zamanı gelince çöp vergisini çatır çatır aldığını söyleyen Hacı Özdoğan, “Bizden çöp vergisini zamanı geldiğinde alıyorlar. Peki, çöpleri niye zamanında almıyorlar? Sokaklar neden temizlenmiyor? Her taraf leş gibi. Mahallenin bu halde olmasının sebebi ne?” diyerek sözlerini sonlırdı.


“EKMEK GÖTÜREMİYORUM”

8 yıldır mahallede esnaflık yapan 30 yaşındaki Hüseyin Yeter, evine ekmek götürmekte zorlığını belirterek, “Ben 3 aydır kiramı veremiyorum. Evim, işyerim soyuldu. Artık borç alacak bir kapım kalmadı. Mahallede işsizlik diz boyu. Bu işsizlik sırf mahallede değil tüm Malatya’da var. Ben mahallede esnaflık yapıyorum. Öğlen oldu. Kasada toplasan 10 TL yok. Ne olacak bu işin sonu? Açılan büyük marketlere gereken tüm destek sağlanıyor. Peki, küçük esnafın durumu ne olacak? Kepenk mi kapatsınlar?” dedi.

Mahallede asayiş sorunu olduğunu da belirten Yeter şunları söyledi: “Mahallede asayiş sorunu var. En azından emniyet, ilköğretim okulu önünde bir polis ekibi bekletsin. Buradaki öğrencilerimiz de rahat etsin. Benim işyerim tam üç defa soyuldu. Krediyle işyerime mal aldım. Ertesi gün bütün mallarım çalındı. Hırsızlık suçundan bir kişi gözaltına alındı. Bir hafta sonra aynı kişi başka bir hırsızlık suçundan tekrar gözaltına alındı. Bu nasıl iş? Anlamadım, gitti.”


"MAHALLE YIKILACAK GİBİ"

30 yıldır Karakavak Mahallesi’nden esnaflık yapan 60 yaşındaki Hacı Hüseyin Bayram, yeni yapılan binalarla mahallenin çehresinin değiştiğini ancak kendi durumları hakkında şüphelerinin olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Mahallede imar sorunu olmayan yerlerde binalar yükseliyor. Bizim durumumuzun ise belirsizliğini sürüyor. Evlerimizin birçoğuna doğalgaz gelmedi, yol yok, altyapı yok.

Buraya hizmet gelmediğine göre buralar yıkılacak gibi görünüyor.”


"SOYGUN YAPILIYOR"

40 senedir Karakavak Mahallesi’nde oturan İsmet Şanlı, mahallede hemen hemen herkesin aynı sorununun olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde devam etti:

“Mahallenin en büyük sorunu şuyulırma sorunudur. 10 dönümlük bir yeri paramparça ettiler. Mahallenin hepsini buraya ortak ettiler. Bu da yetmemiş gibi dışardan getirdikleri şahısları bile ortak ettiler. Mahallede kendi arazine bir ev yapmaya kalkışan belediye yüzde 41 pay alıyor. Oda yetmiyor gibi kalan yüzde 60’lık kalan paydan bir daha yüzde 35’lık bir pay tekrar kesiliyor. Bu resmen bir soygundur. Bu kesintilerden mahallenin çoğu habersiz kimse bilmiyor. Yapılan bu düzensiz çalışmalar buradaki arazilerin değerini de düşürüyor.”

Mahallede daha yolu olmayan evlerin olduğunu belirten Şanlı, ”Bazı evlerimizin daha açılmamış yolu var. Açılan yollar da zaten çok dar. Kaldırım ve altyapı da yok” dedi.


22.02.2011

Haber Kaynağı: Yenigün
 
Haber 22.2.2011 tarihinde eklendi. Şimdiye kadar 5616 kez okundu.
 

Gönderen : hasan sahin 15.11.2011 15:18:31
   
Yorum : sözlerime mälesef diyerek baslayacagim karakavak mahallemizin sorunlarinin siralamakla bitecegi yoktur alt yapi yol temizlik güvenlik elektrik su o arap sacina dönmüs tehlike sacan elektrik ve telefon kablolari hele de ordaki yasayan vataslarin kendi sahiplendikleri arsasina bahcesine fidan dikememesi icinde oturdugu evinin duvarina bir tas koyamamasi senelerdir malatya belediyesi suurlirma diye bir yöntem kullanarak tüm insanlari bir birne takti isin icinden cikilacagini koymadi sagolsun belediyemiz son zamanlarda bununlada karakavakdaki sakinleri iyice mädur durumda biraktiklarinin farkindadirlar umarim bu yanlislarinin farkinda olurlarda insanlarin madüriyetini bir an önce göz önüne alirlar daha fazla zengini dahada zengin fakiri ise fazla mädur etmeyelim lütfen yapilan isler adaletli yapilsin saygilarimla.
 
 

Sayfa : [ 1 ]
 

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

MALATYA'YA ULU CAMİ

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

KERNEĞİN SUYUNUN AKIŞI GÜZEL

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Tüm haberlerin telif hakkı MalatyaTecde.Net'e aittir...

 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK