TECDE MAHALLESİ YALAN OLUYOR.


Üzülerek bu haberi yapıyoruz; malesef Tecde Mahallesi kendine has doğal yapısıyla artık anılarda, resimlerde, sitemizde kalacak.

Yıllardır ekonomik gücün karşısında direniş göstermeyen Malatya Belediyesi'nin Tecde için düşündüğü şuyu politikalarıyla bir devrin sonuna gelindi. Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferleri sırasında ordunun Eskimalatya'da konaklamasıyla halkın Aspuzu bağları diye tabir edilen Malatya, Çilesiz, Samanlı, Tecde, Barguzu bağlarındaki bağ evlerinde ikamet etmesiyle Malatya merkezi ile aynı tarihlerde kurulan, Aspuzu bağlarının son mirasçısı Tecde Mahallesi efsanesi bitiyor.

Artık şair Arif Nihat Asya'nın "TECDEM" şiirini gelecek nesiller anlamakta güçlük çekecek. Yüzbün kök meyva bahçesi ormanı kesilecek. Bu orman içindeki ekosistemde yaşayan binlerce canlı türü de yok olacak. Yılların kültürel birikimi Mahalle Kültürümüz de ruhunu apartman ve sitelere teslim edecek.

Bir yan Valilik Beydağı yamaçlarını yeşillendirme kampanyası yapıyor; susuz ve kıraç dağ başını ağaç dikmeyi çok mühim bir hizmetmiş gibi reklam yapıyor. Öte taraftan Malatya'nın en verimli, sulu arazileri, yüzbin kök kök meyve ağacı olduğu ifade edilen Tecde Bağları  yeni şuu projesi ile katledilmek üzere sıraya alınıyor. Bunu da "Tecde bir alt merkez olacak." diye yapacakları bu hizmet (!) karşılığında alkış ve destek bekleyerek ifade ediyorlar. Çok yazık...

Edinilen bilgilere göre mütahitler Tecde Mahallesinde fellik fellik bahçe arıyorlarmış. Yine birçok büyük inşaat firması şimdiden değerli gördükleri arazilerin sahipleriyle kat karşılığı sözleşmelerini yapmışlar. Neticede dönümüne 3-4 daire veriyorlar ve bu bahçe sahipleri için cazip bir rakam. Yani kapitalizmin kuralları bir mahalleyi daha yok ediyor.

Bu noktada sorumluluk ve insiyatif sahibi belediye yetkilileri, valilik, milletvekilleri ve Tecde'ye biçilmiş şuu politikalarında elinden geleni ardına koymayan tüm herkese hayırlı olsun.

Mahallemizi bir alt merkez yapma vaadiyle yapılacak kıyımda göstermiş olduğunuz canhıraş çabalarınız hiç bir zaman unutulmayacak. Tecde sizi unutmayacak, vicdanlarda bıraktığınız sızı ile bir şekilde anılacaksınız.

ELVEDA TECDE'M... SÖZÜMÜZ TECDE HALKINDAN DIŞARI, SENİN BETONLAŞMAN İÇİN GAYRET GÖSTERENLER UTANSIN.Bu haberi okuyan herkesten konuyla ilgili duygu, düşünce ve yorumlarını haberin altında yazmasını bekliyoruz.20.02.2011

malatyatecde.net

 
Haber 20.2.2011 tarihinde eklendi. Şimdiye kadar 20422 kez okundu.
 

Gönderen : Suat Gülşen 20.2.2011 17:27:52
   
Yorum : Site yazarlarımızın önceden beri dikkat çektiği, yeşil Tecdemiz yok edilecek, betonlaştırılacak uyarısına karşın, malesef bu kötü gidişin önüne geçilemediğini esefle öğrenmiş bulunuyoruz. Giz gurbetteki Tecdeliler olarak, yapılacak yeşil kıyımını,doğa tahribatını kınıyoruz.Yeşil Tecdemizi çok özleyeceğiz.
 
 

Gönderen : Asuman Abacı 20.2.2011 18:44:21
   
Yorum : İnsanların şehrin gürültüsünden,çevre kirliliğinden,gürültü kirliliğinden uzaklaşıp nefes aldıkları,Malatya'nın nadide mekanlarından biri olan Tecde'nin kentsel dönüşüm adı altında katledilmesinin vicdanla bağdaştıramıyorum...Tecde'nin sadece resimlerde ve şiirlerde kalması çok can acıtıcı...doğal ve kültürel değerlerimizin yok edilmesine sessiz kalmamak lazım..!!
 
 

Gönderen : hikmet bakır 21.2.2011 11:14:41
   
Yorum : biz tecdeliler kat karşılığında aslında huzurumuzu,mutluluğumuzu,komşularımızı,anılarımızı ve çocukluğumuzu satılığa çıkartıyoruz ama gel gör ki farkında değiliz.yarın çocuklarımıza anlatacak anılarımızda olmayacak anıların geçtiği yerler yok olduğu için.aykınlarımızda olmayacak çünkü bize yakın olmadıkları için .bunları düşününce hafakanlar basıyo vücudumu ama napılabilir işin açıkçası onuda bilemiyorum...
 
 

Gönderen : Elif Canbay 21.2.2011 15:31:13
   
Yorum : Aslında kaçınılmaz bir son olarak hep gördüm tecdemizin bu vahim durumunu.Her zaman için ta çocukluğumuzdan beri tecdemiz değişsin, gelişsin hayalimiz hep bu yöndeydi malesefki değişim üzülerek görüyorum ki betonlaşma ile olcakmış.Şimdiden komşulukların da betonlaşmaya doğru gideceğinin haberi bu bir bakıma...
 
 

Gönderen : Korhan ÖZBEK 23.2.2011 19:18:38
   
Yorum : Bizim Çilesiz Mahallesi bu acı sonu yaşıyor. Altına oturacağımız, soluklanacağımız, yaz gelince bir ziyafet yapacağımız ve hatta iki kayısı yiyeceğimiz bahçeler kalmadı. Sağımız solumuz istimlak edildi. Herkes bir bir müteahhitlere teslim ettiler bağlarını bahçelerini. Üzülerek söylüyorum Tecde'nin de sonu malesef farklı olmayacak. Ne yapılabilir diye düşünüyorum tek kurtuluş koruma altına almak. Aslında şans biraz yüksek. Valimiz bu konuda hassas davranıyor. Umarım Tecde için hayırlısı olur.
 
 

Gönderen : abuzer urhanoğlu 15.3.2011 10:34:15
   
Yorum : keşke adınıda yazsaydı gerçi yazan kişi belli ama 1bunu yazan kişinin tecde de çok değil 1 dönüm yeri olsa bunları yazabilirmiydi
 
 

Gönderen : hüseyi polat 17.3.2011 00:01:47
   
Yorum : sebep olanlar artık rahat uyusunlar torunları artık betonlar içinde oynayacaklar
 
 

Gönderen : Mustafa TERCAN 17.3.2011 12:03:38
   
Yorum : Abuzer kardeşim, adımı yazmama gerek yok. Haber metnini ben yazdım. Esnaf gözüyle bakarsan mantıklı olanı maddi kar ve çıkar. Bu haberde olayın vicdani ve insani yönü var. NOT: Tecde'den daha kıymetli giden yerde bir dönüm değil daha çok yerimiz var. Oralara da mütahitler bina dikiyor, ama duruyor Abuzer kardeşim. Sana ve Mustafa abiye selam eder esenlikler dilerim.
 
 

Gönderen : HATİCE YILMAZ 17.3.2011 21:36:09
   
Yorum : Gitmesin o yemyeşil nefes aldığımız yerler bizimne bahçemiz nede arsamız var.Sadece babadan kalmış küçük birev lütfen tecdede okadar çok diplomalı okumuş kişiler var ama hiç seslerini duymuyoruz bukadar kolay olmamalı lütfen kimin elinden ne geliyosa.Uğraşanlardan şimdiden ALLAH RAZI OLSUN.
 
 

Gönderen : ÖMER YILDIRIM 25.3.2011 21:35:04
   
Yorum : Evet malesef kaçınılmaz sona gelmiş oluyoruz.Ben 19 senedir gurbettiyim ve yaz aylarında çocukluğumun geçtiği Tecdeme tatile geliyorum kendimi burda buluyordum.Ancak betonlaşma ile Malatyada kalan bir avuç yeşil ,çarşının içi taş şehir olacak,zamanla tecdeli kimse kalmayacak ve bu talan müteahitler zengin olacak. Uyanık Tecdeliler kendilerine kalacak 1,2 daire ile zengin olacaklarını sanıyorlarsa maalesef yanılıyorlar.Ben ise artık Tecdeme gelip bu yıkımı görmek istemiyorum.Eğer Özünü kaybetmek istemeyen TECDE'LİLER varsa desteklemeye hazırım.Bu rkadaşlara Kayseriden selamlar...
 
 

Gönderen : ayhan okyay 11.4.2011 16:11:12
   
Yorum : malatya icin nice tecde feda olsun malatya büyük şehir oluyor büyüyor büyüdügü icin ister istemez böyle toprakların apartman olması kacınılmaz bu olay her malatyalı icin sevinilmesi gerek ne kadar ev olursa o kadarda nüfüs olur gelişmişlik olur bu olayı dar düşünmemek gerekli yılardır zaten ciftci para kazanamıyor topraklarından kazancı olmayan şey gereksizdir .Yeşil alanları korumak isteyenler kırac susuz dağ dediğimiz yere bir insan bir agac dikmemiş bumu malatya sevgisi tecde zaten elden cıkmıştı alah razı olsun büyüklerden dağları yeşertiyorlar binlerce tecde feda olsun .
 
 

Gönderen : Basri Yurtözü 14.4.2011 10:47:07
   
Yorum : Benim yorumumun bir üstünde yorum yapan Ayhan Bey'e katılmıyorum. Bu zihniyetle varılacak son nokta Japonya'daki "Fukushima"dır.
 
 

Gönderen : Harun AKDENİZ 28.4.2011 13:04:13
   
Yorum : zaten verilen hizmet hat safhada bide olan güzelliklerimize göz koyuluyor.ayıp gerçekten ayıp.olmuş her yer beton yığını egsoz dumanından,şehir gürültüsünden uzak bi tecdemiz vardı alın onuda elimizden gençlerimiz çocuklarımız kaybetsin bravo.
 
 

Gönderen : hüseyin polat 30.4.2011 15:07:54
   
Yorum : tüm tecdeli kardeşlerime selmalar betonlaşsın diyen arkadaşlar herhalde gelecek paralarla beydagının eteğinde manzaralı yerler satın almışlardır...... çünkü merkezde yeşil alan kalmadı bayram etsinler bir şey daha söylecem onuda bu yazgelince orda söylerim allaha emanet olun satmayı düşünmeyenler
 
 

Gönderen : aliye çelik 1.5.2011 10:28:14
   
Yorum : herkes bişeyler söylüyor. doğru betonlaşmaya bende karşıyım da peki bu bahçelerden bir verim alınamıyorsa sahipleri ne yapabilir. bir rant elde edemiyorsak mülk sadece seyirlik olarak mı kalsın.
 
 

Gönderen : Atilla Bozdağ 2.5.2011 19:03:38
   
Yorum : Antalyada yaşıyorum öğretmenim aynı zama emlak büromuz var, tecdeye imar sokup yeşili katledenleri Allaha havale ediyorum tüm tecdelileri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.
 
 

Gönderen : EYYÜP KILINÇ 17.5.2011 15:35:24
   
Yorum : HER CANLI KENDİ LİSANI İLE ALLAH TEALAYI ZİKREDER.(duymayan kulak dr.sine )Tecde'deki yeşillikte öyle yapıyor ama duyan bilir.Şu a birçok insan dünyanın nimetlerine TAPIYOR ALLAH A DEĞİL.Şuanki yetkili mercilerin inançları ğibi.Onlar kendi menfeatları doğrultusunda çevrelerindeki dalkavukluk yapanların menfeatları için TECDE Yİ ÖLDÜRÜYORLA .RUHUNA FATİHA!!!Ben istemem Tecde nin ölümünü.Uçaktan bakınca nekadar Malatya yeşil görüyorsun ya da dağdan.Tek bizim bölge merkezde yeşil ve ğüzel.
 
 

Gönderen : ismet inönü 11.7.2011 01:32:36
   
Yorum : Ey malatyalı hemşerilerim ne ekerseniz onu biçersiniz.Benim çözüm önerim beydağı yamaçları ne güne duruyor alabildiğine binaları dikin 2ncisi merkezdeki eski binaları yıkın yenisini yapın benden bu kadar..
 
 

Gönderen : Murat Şahin 12.7.2011 21:32:12
   
Yorum : Bizim içimizde "ayhan okyay" adlı kişiler gibi daha büyükşehirin anlamını bilmeyenler gözünde büyütenler olduğu sürece, konuya maddi bakanlar, siyasi bakanlar olduğu sürece bunlar daha iyi günlerimiz olur.Bakın Başharık mahallesine yapılan TOKİ binalarına ve içinde yaşayanlara.Hergün Malatya'nın güncel emniyet vukuatlarına bakın oralar var.Bakalım satılan topraklar satanlara evin yanında promosyon neler verecek.Acaba çocukken Tecde gibi güzel bir mahallede oynarken de böyle parasal ve siyasal düşünüyor mu idiniz.Toplum geçmişini unutuyorsa başına geleceklere de katlanacak.Tüm tecdeli hemşerilerime selamlar eder, bu konuda daha duyarlı olmamızı karalılığımıza devam etmemizi temenni ederim...
 
 

Gönderen : Murat Şahin 12.7.2011 21:33:31
   
Yorum : Bizim içimizde "ayhan okyay" adlı kişiler gibi daha büyükşehirin anlamını bilmeyenler gözünde büyütenler olduğu sürece, konuya maddi bakanlar, siyasi bakanlar olduğu sürece bunlar daha iyi günlerimiz olur.Bakın Başharık mahallesine yapılan TOKİ binalarına ve içinde yaşayanlara.Hergün Malatya'nın güncel emniyet vukuatlarına bakın oralar var.Bakalım satılan topraklar satanlara evin yanında promosyon neler verecek.Acaba çocukken Tecde gibi güzel bir mahallede oynarken de böyle parasal ve siyasal düşünüyor mu idiniz.Toplum geçmişini unutuyorsa başına geleceklere de katlanacak.Tüm tecdeli hemşerilerime selamlar eder, bu konuda daha duyarlı olmamızı karalılığımıza devam etmemizi temenni ederim...
 
 

Gönderen : oguz kosedag 12.7.2011 23:07:06
   
Yorum : MALATYANIN EN FERAH EN SAKİN EN GÜZEL YERİ OLAN TECDE MAHALLEMİZ MALESEF YENİLENEN YAPILAŞAN DÜNYAYA TESLİM OLMUŞ DURUMDA YAZIN BUZ GİBİ KIŞIN SICACIK YUVALARIMIZ YERİNİ BETON PARÇALARINA BIRAKAAK HAKKIMIZDA HAYIRLISI OLMASI DİLEĞİNDEYİM CENABI ALLAH HERKESİ LAYIK OLDUGU YERLERE TAŞISIN
 
 

Gönderen : selami yücel 28.7.2011 17:08:38
   
Yorum : Çilesiz zaten bitti; Salam kesme yöntemi Malatya'da uygulanıyor. Adım adım kes ve biç. Bizler o ortamı doğal güzellikleri ile koruyarak ve modern imar planları ile birleştirerek bir kompleks yapmak istiyoruz. Hem doğa korunsun hem de dağayı bozmayarak yerleşim merkezleri ve modern alanlar meydana gelsin. Bunları kafası kalınlara halen anlamamadık. Doğayı ve tarihi korumak birinci derecede önemli olmalı. Yerleşim, endüstri, sanayii, fabrika daha sonraki derecede gelir. Önce, doğa, çevre, gelenek ve yeşillik. İkisini bir arada Avrupa'lı yaşatıyor da Malatya'lı neden yaşatmasın ?
 
 

Gönderen : Selami Yücel 8.8.2011 13:24:33
   
Yorum : Değerli Tecdeliler; Maddi menfaat ve çıkar kaygısı ile hareket edildiğini maalesef görmekteyim. Ben de Tecdeli değilim ama Tecde'yi Tecde'lilerden daha iyi yorumluyorum. Planlama konusunda bir takım araştırmalarım oldu. Bunu yazıya da döktüm.(Malatya Haber'de yayınlanan "aman Malatya Dikkat" isimli yazımı okursanız gerçeği görürsünüz. Plan yapılırken yörenin gerçek özü korunur, yapılaşma kırsal kesime doğru gerçekleştirilir. Tecde'nin ortasında bir dönüm arazisi olan belki bir daire alır ama o dairede otururken rahat edemez. Çünkü: Tecdeli yeşile ve doğaya aşıktır. Ancak maddi menfaat açısından da düşünürsek; Tecde'li atadan kalan evini ve bahçesini korur ise bana göre çileride çok büyük menfaatlar sağlayabilir. Nostaljiyi yaşar ve o bahçesini Turizm'e açabilir. Türkiye'de örnekleri çok. İşte Alibey adası, işte Beypazarı. Lafı uzatmayayım. Benim yazdığım "aman Malatya dikkat" isimli yazımı Tecde haberde'de yayınlarsanız memnun olurum. Suyun içindeki balık suyun farkına varmaz imiş. İsterseniz bahçeleri ve meyva ağaçlarını kesin ve apartmanlara yerleşin.Duyduğuma göre Tecde'de miras hissesi olanlar salatalık misali Tecde'ye koşuyormuş. (Bizden söylemesi)
 
 

Gönderen : HATİCE YILMAZ 31.8.2011 13:29:40
   
Yorum : BÜTÜN TECDELİLERİN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLARIM HAYIRLI BAYRAMLAR
 
 

Gönderen : hilal ÇEZİK 5.12.2011 14:03:00
   
Yorum : TECDE nın ımara açılması yanlıştı, hele hele 500 yıllık bağ bahçe cevız dut kayısı elma kıraz ağaçlarının bol olduğu urun ve toprak kalıtesının üst sevıyede olduğu bır bolgeyı beton yığını yapmak, bındığımız dalı kesmeğe benzer.NEYSE OLAN OLDU OLMASA IYI IDI . ANCAK HIÇ OLMASA TECDENIN DAĞ YAMAÇLARI AĞAÇLANDIRILSA BIR NEBZE OLSUN GÖZÜMÜZ YEŞIL GORUR.ESEN KALINIZ.
 
 

Gönderen : nurbanu 11.12.2011 15:10:11
   
Yorum : güzel tecdeme zarar verilmesini istemem bu yüzden tecdeyi yok etmeye çalışanların allah belasını versin
 
 

Gönderen : adem çelik 18.1.2012 13:14:49
   
Yorum : bence tecdeye binaların girmesi her açıdan çok kötü olur o bir yana şimdi olan dostluk kardeş ortamı binalar girdimi yok olacaktır her türlü kirlilik baş gösterecekttir yani tecdenin var olan o doğal güzelliği yok olup gidecektir kısacası bu siteler tecde halkının yararına değil belediyenin yararınadır....
 
 

Gönderen : muzaffer doğanay 24.2.2012 03:36:49
   
Yorum : ben zaten1991yılında mah.çıktım.geri döndüğümde tanıyamayacağım.Şehirlerimizin kaderi bu kaçınılmaz.
 
 

Gönderen : selçuk ÇİBUK 8.6.2012 16:23:00
   
Yorum : merabalar ben kapadokyadan tecdeli selçuk.. güzel tecde mizin bu hallere düşmesini istemiyoruz. tecdenin havası suyu çok güzel.. bu güzelliği bozmalarına hep birlikte karşı çıkalım lütfen... saygılar.
 
 

Gönderen : Tecdeli Emre 24.7.2012 22:15:26
   
Yorum : Tecde Şimdi Çok Kötü Bi Durumda Tecde Yeşilliklerini Kaybediyor Ve Bu Durumu Üzülerek Seyrediyoruz...
 
 

Gönderen : Erdem Ersin Certel 20.9.2012 11:42:01
   
Yorum : Okul tatillerinde İstanbul'dan Malatya'ya gittiğimde dogruca gittiğim tek adres Tecdem di.Minubusten cadde ustunde okul durağında inip once o meşhur oluk oluk akan buz gibi suyundan içerdim. Hani yol kenarındaki çeşmeden. Sonra o bağ bahçeler arasından patikalardan yuruyerek vede en heyacanlisida yol kenarından akan kucuk harıka bıraktığım kucuk dallar ile koşarak yarışır eve kadar kan ter icinde kalirdim. Bizimkilerden once varır ve dedemlerin evine girişim dedemin boynunda buyuk bir sevinçle son bulurdu. Mazimdeki bu güzellikler bir bir yok oluyor. Dedemlerin evi simdi bomboş hepsi sonsuz mekanlarindalar ve şimdide sıra Tecde'de. Cook yazık olacak çook.
 
 

Gönderen : saadettin 8.10.2012 21:25:28
   
Yorum : Cennet Mekan Fatih Sultan Mehmet Han Fermanında derki; YAŞ KESEN BAŞ KESİLE Der: Ancak Malatya Belediyesi ve Tecde Halkı ALLAH katında Suç İşliyor Yeşil Katliamı Yapanlara göz yumuyor bunun vebaliini kimler verecek Yeşil Dokuyu öldür Beton Dokuyu Dik.???????????? Müteahhitlere para kazırma hırsı Arsa Üretme Hırsı Belediyenin Pay Alma Hırsı nereye kadar devam edecek iş işten geçtikten sonramı yazıklar olsun İnsanlığınıza yazıklar olsun.
 
 

Gönderen : şevval 22.11.2012 17:58:23
   
Yorum : bencede
 
 

Gönderen : barış bozdağ 7.12.2012 08:54:37
   
Yorum : Tarih Tecdemizi katledenlerden bir gün mutlaka hesap soracaktır.Tecde,yeşilyurt,gündüzbey,çırmıklı birer milli servet.Ancak kendini bilmez densizler bu kültür miraslarımızı yok etme çabası içindeler.Gelin vaz geçin ve buraları inşaa edeceksenizde doğal çerçevesinde yenileyerek inşaa edin yok etmeyin değiştirmeyin.Yazık çok yazık Malatyamıza kıymayın,gelecek nesilleri ve yarınlarımızı düşünün gardaşlarım Malatya kültürünü yok etmeyin,hayat değişsede dünya değişsede buralar değişmesin,bozulmasın sonra çok ararızda iş işten geçmiş olur.biraz vicdanlı olalım.
 
 

Sayfa : [ 1 ] Sayfa : 2Sayfa : 3Sayfa : 4
 

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

MALATYA'YA ULU CAMİ

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

KERNEĞİN SUYUNUN AKIŞI GÜZEL

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Tüm haberlerin telif hakkı MalatyaTecde.Net'e aittir...

 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK