MALATYA KENGER SAKIZI HAKKINDA BİLİNMEYENLER


Malatya'nın Darende ilçesinde üretilen Kenger Sakızının; çene gevşemesi, patlayan kulak zarının düzelmesi, safra kesesinden taş düşürme, şeker, tansiyon, kalp damarlarının gevşemesi ve hazımsızlığa iyi geldiği; iştah açıcı, dişleri temizleyici, diş etlerini kuvvetlendirici gibi olumlu etkilerinin olduğu söyleniyor. Tamamen doğal olan Kenger sakızının hiçbir yan etkisinin olmadığı belirtiliyor.

İlçenin Çukurkaya ve Yazıköy köyleri ile Hacılar, Sırakoz, Şeyhli ve Baytarbağı Mahalleleri halkından birçok kişinin geçim kaynağı haline gelen Kenger sakızının kilosu 100 YTL''den satılıyor.

Yılda bir kişinin 50-60 kilo elde edebileceği Kenger sakızı, dağlardaki dikensi bir bitkiden elde ediliyor.

 Bitkinin çevresinin eşilerek gövde kısmından kesilmek suretiyle elde edilen sütün bir müddet sonra pıhtılaşmasıyla elde edilen Kenger sakızı, sıcak suda şekil verilerek satışa hazır hale getiriliyor. Kenger sakızının birçok ailenin geçim kaynağı olmasından başka birtakım yararlarının da olduğu biliniyor.


Malatya'nın Darende İlçesinde Kenger Sakızı Geçim Kaynağı Oldu


Kenger Sakızı üreticilerinden Ömer Kodaman,

"Bir insan günde 1 kilogram kenger sakızı rahat keser. Bu günlerde kilosu 110 - 120 TL arası satılıyor. Kengerin 10 veya 12 hafta gibi bir zaman içerisinde toplanması ve kesilmesi lazım. Bu zaman içinde sezonda 50 veya 60 kilogram eder. Bu da 6 - 7 bin TL demektir. Bu nedenle kesime devam ediyoruz" dedi.

Abdurrahman Demir ise, "Kenger Sakızı'na çok talep var Sivas, Kayseri, Nevşehir ve İzmir'den büyük talep var. Kenger sakızı bizim geçim kaynağımızdır" ifadelerini kullı.

Kenger Bitkisi
Kenger Bitkisi

Aslında diken olan bu bitkinin içinden salgıladığı sütünden sakız yapılır. Kenger bitkisi  olgunlaşmadan önce üst kısımdaki dikenler bir makas yardımıyla kesilir. Daha sonra bitkinin kök kısmının etrafı kazma yardımıyla boşaltılır.İyice etrafi temizlendikten sonra bıçak veya makasla bitki derince çizilir. Bu kesilen yerden kengerin sütü ağır ağır akar. Bu akan sütü naylon bir poset yardımıyla boşa akıtmadan alınır.Akan sıvı belli bir süre geçtikten sonra sertleşir. Bir kenger bitkisinden yaklasik olarak bir çignemelik sakız elde edilir. 
Haber 28.12.2010 tarihinde eklendi. Şimdiye kadar 8700 kez okundu.
 

İlk yorumu siz yapın...

 

Son Kültürel Yazılar

Reklam

 

Yazarlar

Mustafa TERCAN

CAMİLERİN DEĞİŞMEYEN MÜDAVİMLERİ

Yazıyı Oku...

Ali YİĞİT

MALATYA'YA ULU CAMİ

Yazıyı Oku...

Haydar ŞAHİN

DARBE

Yazıyı Oku...

Suat GÜLŞEN

KERNEĞİN SUYUNUN AKIŞI GÜZEL

Yazıyı Oku...

Metin CAN

BİREYSEL KURTULUŞUN ŞİFRELERİ

Yazıyı Oku...

Ramazan ASLAN

UYANIŞ

Yazıyı Oku...

Muhammet KARACAN

ZAMANE HANIMLARI

Yazıyı Oku...

Tüm haberlerin telif hakkı MalatyaTecde.Net'e aittir...

 
Künye | Yazar Girişi | Yönetici Girişi
© Copyright 2005 - 2011 MalatyaTecde.Net All Rights Reserved
Web Tasarım : Korhan ÖZBEK